Voda je jediným ze čtyř živlů, se kterým se miminko prvně setkává již v maminčině lůně. Příjemné kolébavé pohyby, které v něm evokují pocity klidu a bezpečí, zažívá nenarozené dítě ještě mnohem dříve, než se samo dokáže nadechnout vzduchu a než prvně okusí teplo hřejivého ohně. Voda je miminku velmi blízká, a tak se nemusíte bát začít se seznamováním již v prvních týdnech jeho života a vyzkoušet plavání pro kojence a miminka. Kdy je ten správný čas kojenecké plavání začít?

Plavání kojenců a miminek ve věku od 6 týdnů až 3 měsíce

V šesti týdnech se miminku již zahojila pupeční šňůra a také dokáže mnohem lépe udržovat svou tělesnou teplotu. V tomto období tedy můžete začít s takzvaným plaváním kojenců doma ve vaně. Se správnou technikou plavání s miminky vás seznámí instruktoři kurzu plavání pro kojence, kteří za vámi mohou docházet přímo domů. Seznamování tedy nebude probíhat v cizím prostředí, ale v bezpečí vašeho domova, což by mělo příjemně působit i na vaše miminko. Specializovaný instruktor plavání kojenců Vám doporučí, jak nejlépe s miminkem ve vaně zacházet, aby pro něj byl pobyt ve vodě opravdu příjemnou a bezpečnou relaxací.
 

Plavání kojenců Brno             Plavání kojenců Brno             Plavání kojenců Brno


Jak miminku plavání ve vaně nejvíce zpříjemníte?

Před zahájením společné koupele s novorozencem vanu vždy řádně umyjte. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 3738°C. Dbejte na to, aby bylo teplo i v místnosti, kde se celý koupací proces odehrává. Zajistěte tlumené světlo. Příjemnou atmosféru můžete navodit několika svíčkami a relaxační hudbou. Po celou dobu koupele nechte děťátko ponořené ve vodě až po ramínka, aby mu nebyla zima.

Plavání dětí ve věku 3 měsíce až 3 roky

Ve třech měsících již s miminkem navštivte bazén. Zjistěte si, zda ve vašem okolí probíhají kurzy plavání kojenců a batolat. S takto malým dítětem navštěvujte pouze specializovaná zařízení pro plavání batolat bez přístupu veřejnosti. Nemyslete si ale, že vaše miminko po několika lekcích zvládne všechny plavecké styly a bude s vámi „závodit“. Seznamování s vodou musí být postupné.
 

Plavání miminek Brno                              Plavání kojenců Brno


Plavání pro batolata krůček po krůčku

Plavecké styly jako jsou – delfín, znak, prsa a kraul zvládají děti až kolem 3. roku života. V prvních kurzech se miminko naučí na speciální signál zadržet dech, potopit se a pohybovat se pod vodou. Cílem kurzů je především upevňování vztahu mezi rodičem a dítětem, zpestření jeho denního režimu a naučit dítě nebát se vody. Prostředí bazénu je dítěti velice blízké, podobá se prostředí jeho prenatálního života. Dítěti se v teplé vodě, která má nyní (30 - 32°C), líbí a z pohybu ve vodě v blízkosti rodiče má radost.

Učíme děti plavat a radovat se z života

Plavání miminek probíhá v příjemné atmosféře, děti se pohybují v okruhu svých vrstevníků. Záleží nám také na hravé formě plavání, které doplňujeme nejrůznějšími říkankami a básničkami. Ty mají za úkol dítě psychicky uvolnit a zároveň mu rozšiřují slovní zásobu. Naučíme vás, jak dítě nejlépe držet ve vodě a jak se s ním potápět. Potápění však probíhá velmi pozvolna. Při výuce používáme plavecké pomůcky a také hračky, které slouží k odreagování dětí. Při plavání děťátko neustále objímejte a buďte v jeho blízkosti. Děti si časem vše osvojí, zbaví se strachu a budou se ve vodě pohybovat samy.

Jak dlouho s dětmi plaveme?

Lekce plaváná s kojenci trvá přibližně 30 minut. Pokud je dítě rozmrzelé nebo má zpočátku z vody strach, nenuťte jej k pobytu ve vodě. Vše musí probíhat pozvolna, přirozeně a s dobrou náladou. Zkontaktujte nás - se vším vám ochotně poradíme.

Podívejte se i na naše další články!