Desatero sauny - Postup saunování

 

  1. Před saunováním odložte oděv, prádlo a ozdoby. Připravte si mýdlo, šampon, ručník a osušku.
  2. Před prvním vstupem do potírny se důkladně umyjte mýdlem a řádně se osprchujte. Osprchujte se teplou vodou.
  3. Před každým vstupem do potírny setřete vodu s povrchu těla a osušte se.
  4. V potírně si lehněte nebo sedněte na ručník. Při pocení masírujte povrch těla např. kartáčem. V potírně dýchejte jen ústy! Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolesti hlavy. Dobu prohřívání volte podle svých příjemných pocitů.
  5. Po dokonalém prohřátí (10 až 15 minut) vyjděte z potírny, opláchněte se pod teplou sprchou (pro odstranění potu a uvolněných nečistot z kůže). Ochlaďte se pod studenou sprchou, nebo v bazénku. Do bazénku vstupujte vždy pomalu. Ponořte celé tělo i hlavu, nebo alespoň zátylek. Ve vodě udělejte několik temp a na vzduchu několik cviků. Pro dokonalé ochlazení si v ochlazovně lehněte a při pocitu chladu se vraťte z ochlazovny do potírny. Abyste si neprochladli nohy, je vhodné mít na nohou tzv. vietnamky nebo stát na rohoži.
  6. Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň třikrát. Dobu prohřívání nadměrně neprodlužujte.
  7. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte již mýdlo a umyjte si vlasy.
  8. Do odpočívárny vstupujte dostatečně ochlazeni. Na lehátku se přikryjte a v klidu odpočívejte. V odpočívárně zůstaňte alespoň půl hodiny, stále bez oděvu.
  9. Dopřejte si lehké jídlo, džus, mléko, kávu, něco slaného-naprosto nevhodné je pití tvrdého alkoholu. Rušíte tím vliv lázně na svůj organismus.
  10. Po sauně je vhodné zařadit trochu tělesného pohybu. Odmaštěný povrch těla dle potřeby ošetřete lehce olejem nebo krémem. Dopřejte si klidný a nerušený spánek.