První kontakt vašeho potomka s vodou a plaváním je ohromně důležitý a to, jaký vztah si k tomu vybuduje, je hlavně na vás. Dbejte proto na to, abyste dítě učili základy plavání pro miminka správně. Sepsali jsme pro vás 9 tipů, jak na to:
 
Obecně platí, že čím dříve potomka naučíte kontaktu s vodou, tím lépe. Nestihne si tím pádem vybudovat strach či zábrany. Bude to brát jako běžnou aktivitu. Určitě buďte obzvlášť opatrní, pokud by měl být jeho první kontakt s vodou až kolem 4-5 roku života.
 
 
Určitě dejte plavání s miminky čas. Pomalu si vytváří vztah k vodě, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Jděte na něj opatrně, postupně, v opačném případě většina dětí dost často zpanikaří, což umí situaci jenom zhoršit.
 
Velice doporučovaný postup je ten, že se z rodičů vybere jeden, (obvykle ten, který je na tom s plaváním lépe) a ten se plavání s miminkem pravidelně věnuje. Je to pro dítě tím pádem celkově o mnoho jednodušší. Zkušenější rodič by to měl být hlavně proto, protože dítě ve vás vidí vzor, ve všem se vás snaží napodobit a tak vycítí (a věřte tomu že vycítí) i to, že máte problémy s vodou, nebo znáte např. jenom jeden styl plavání (a s dalšími máme problém). Dítku by se tedy měl věnovat ideální schopný plavec, který se nebojí ve vodě ničeho a umí být potomkovi oporou za všech okolností.
 
Raději než slova při učení zvolte názorné ukázky. Děti o mnoho lépe porozumí, vždyť se vás přeci snaží napodobovat 
 
Nejdříve je nejdůležitější to, aby si děti vybudovali pozitivní vztah k vodě a užívali si každý okamžik v ní. Nechte je tedy plavat nejdříve tak, jak jim to jde nejlépe – prostě přirozeně. Styly je později dovedete naučit i během pár dní.
 
Zkuste to bez nich. I když v bazénech často potkáte děti s nafukovacími kruhy nebo rukávky, zkuste se jim vyhnout. Když už, tak vynechte alespoň kruhy a raději stavte na rukávníky. Ty jim ovšem taky nenechávejte moc dlouho, naopak jich po chvíli začněte pomalu a opatrně vyfoukávat. Dítě totiž musí pochopit, že by mělo a taky bude plavat samo bez dopomoci.
 
A teď něco praktičtějšího. Jak naučit děti správně dýchat ve vodě? Užitečný způsob je určitě ten, že je postavíte vzpřímeně na dno bazénu tak, aby jim ideálně trčela hlava na hladinou. Dítě se jenom pomalu potápí do vody. Nejdřív potopí pusu, pak nos a pusou fouká do vody.
 
Vezměte potomka do vody, kde se zachytí rukama o okraj bazénu a snaží se jenom nohama plavat a udržet na hladině. Imituje tím pádem budoucí pohyby nohou ve vodě jako např. při znaku, nebo již zmiňovaný kraul. Dítku je ale potřeba alespoň ze začátku dopomáhat s udržením břicha na hladině. Pomozte mu přidržením rukou nebo plavacími pomůckami.
 
Poslední tip je náš oblíbený. Nejjednodušeji se totiž plave pod vodou. Proto byste dítě měli začít učit plavat právě takhle. Klidně pravidelně vymýšlejte různé závody pod vodou, kde bude cílem najít a vylovit „utopené“ předměty. Děti se obvykle dýchání pod vodou instinktivně naučí sami, což jim pomůže do budoucna. Ale pozor! Žádné zacpávání nosu či zavírání očí, to by byl krok zpátky! 
 
Věříme, že jsme vám tímto článkem pomohli a vaše dítě čeká v blízké budoucnosti příjemný první kontakt s vodou. Plavání zdar!
 

Podívejte se i na naše další články!